Mannheim'de Bıçaklı Saldırı - Stürzenberger Yaralandı

Mannheim'de Bıçaklı Saldırı - Stürzenberger Yaralandı
Temsili fotoğraf yapay zeka ile oluşturulmuştur.

Mannheim-


31 Mayıs 2024'te Mannheim'de bir adam, aralarında İslam karşıtı aktivist Michael Stürzenberger'in de bulunduğu birçok kişiye bıçaklı saldırıda bulundu. Saldırıda yaralananlar arasında bir polis memuru da vardı. Saldırgan, olay yerine gelen polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi 

Michael Stürzenberger, İslam'a karşı eleştirileriyle tanınan ve sık sık kamuya açık alanlarda konuşmalar yapan bir aktivisttir. Mannheim'deki saldırı, onun bu tür faaliyetlerinden birinde gerçekleşti. Bu tür olaylar, Almanya'da İslam karşıtı söylemlerin ve karşıt tepkilerin ne kadar gerilimli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Pax Europa'ya göre islam karşıtı Michael Stürzenberger yaralandı


Görgü tanıklarına göre, saldırıda Pax Europa Yönetim Kurulu üyesi Michael Stürzenberger de yaralandı. "Bacağı ve yüzü hedef alındı, acil ameliyat ediliyor. Hayati tehlike görünmüyor" dedi Toplamda altı kişi ve saldırgan yaralandı. Mannheim'de Cuma günü savcılık, polis ve eyalet kriminal dairesinin yaptığı açıklamaya göre, hareketin beş üyesi yaralandı, ayrıca saldırgan bir polis memurunu arkadan baş bölgesine defalarca bıçakladı. Başka bir polis memuru saldırgana ateş etti ve saldırgan da yaralandı.
Olayın nedeni de belirsiz. Bıçaklı saldırının siyasi bir arka planı olup olmadığı, soruşturmanın konusudur. Bu soruşturmayı Baden-Württemberg eyalet kriminal dairesi yürütüyor, diye ekledi sözcü. Saldırının Pax Europa etkinliğiyle bir bağlantısı olup olmadığı başlangıçta polis tarafından doğrulanamadı.