Mescid-i Aksa Gerilimine Çavuşoğlu’dan Tepki

"Filistin, Mescid-i Aksa ve Kudüs konusu bizim kırmızı çizgimizdir, bu konularda bu davalardan hiçbir zaman taviz vermeyiz" diyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistinli Dışişleri Bakanı Riad Malki ve İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile telefonda görüştü.

Mescid-i Aksa Gerilimine Çavuşoğlu’dan Tepki

"Filistin, Mescid-i Aksa ve Kudüs konusu bizim kırmızı çizgimizdir, bu konularda bu davalardan hiçbir zaman taviz vermeyiz" diyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistinli Dışişleri Bakanı Riad Malki ve İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile telefonda görüştü.

Ankara’dan yapılan açıklamaya göre Çavuşoğlu Filistinli mevkidaşına, Mescid-i Aksa’nın kudsiyet ve statüsünün korunmasının her zaman Türkiye açısından çok önemli olduğunu ve Türkiye’nin her daim Filistin'in yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

Çavuşoğlu’nun gerginliğin azaltılması için Türkiye’nin ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu da yinelediği belirtilen açıklamada, “Bakan Malki, Türkiye’nin desteği nedeniyle teşekkürlerini iletmiştir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile telefon görüşmesinde de “İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’nın kudsiyetine ve statüsüne yönelik son provokasyonları ile İsrail’in Gazze ve Lübnan’a hava saldırılarını kınadıklarını, mübarek Ramazan ayında ibadet eden masum insanlara şiddet uygulanmasının kabul edilemez olduğunu” kaydetti.

Açıklamada, “Bakan Çavuşoğlu, İsrail güvenlik güçlerinin şiddet eylemlerinin herhangi bir bahanesinin olamayacağını söylemiş, bunların tekrarlanmaması ve hava saldırılarının yeniden başlatılmaması gerektiğini vurgulamıştır’’ denildi.

Çavuşoğlu bugün, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen ortak basın toplantısında, "Biz Türkiye olarak İsrail’le yeniden bir diyalog başlattık ama şunu herkes bilsin ki başta İsrail, bu, Filistin davası pahasına olamaz. Filistin, Mescid-i Aksa ve Kudüs konusu bizim kırmızı çizgimizdir her zaman ve bu konularda bu davalardan hiçbir zaman taviz vermeyiz" şeklinde konuşmuştu.

Kudüs'ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa’ya hafta başında İsrail polisi baskın düzenlemiş ve ibadet eden Filistinliler’i darp etmiş, yüzlerce kişiyi tutuklayarak yerleşkeden çıkarmıştı. İsrail, camide saklanan saldırganları hedef aldığını savunmuştu.

Ramazan'da yüz binlerce kişinin ibadet ettiği ve İsrail'in çok sayıda polis görevlendirdiği Mescid-i Aksa’da bugün Cuma namazı ise ciddi bir arbede yaşanmadan geçti. Polis, bazı taş atmalar dışında yerleşkenin sakin olduğunu söyledi.

İLGİLİ HABERLER

İsrail Polisinden Mescid-i Aksa’ya Baskın

Filistinliler ve Doğu Kudüs'teki kutsal mekanların koruyucusu olan Ürdün, Yahudilik’te Tapınak Dağı olarak bilinen ve İncil'deki iki tapınağın kalıntısı olan yerleşkede İsrail polisinin bulunmasına karşı çıkıyor.

Bu eylem Arap dünyasının dört bir yanından kınama aldı.

Erdoğan ve Reisi telefonda görüştü

Bugün İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ikili ilişkilerin yanısıra İsrail’in Mescid-i Aksa’ya saldırıları dahil bölgesel gelişmeleri ele aldığı açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan, görüşmede, İsrail’in Mescid-i Aksa başta olmak üzere Filistin’de artan insanlık dışı saldırılarına karşı İslam dünyasının birlik içinde olmasının önemine işaret etti.

Yeni bir şiddet sarmalının önüne geçilmesi için sağduyunun hakim kılınması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm tarafları aklıselime yönlendirecek girişimlerde bulunulmasının fayda sağlayacağını dile getirdi.

Açıklamada, “İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, uluslararası platformlarda kutsal mekanların statüsünü korumak için gayretleri müştereken sürdürme çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu birliği Avrupa’nın çeşitli kentlerinde, özellikle de Türk Büyüklelçilikleri önünde, son dönemde gerçekleşen Kur’an-ı Kerim’in mushafının yakılması eylemleri karşısında da sergilemelerinin ayrıca önemli olduğunu ifade etti’’ denildi.