Millet İttifakı’ndan İzmir’de Gövde Gösterisi

Millet İttifakı, parti liderleri, İstanbul ve Ankara’nın büyükşehir belediye başkanlarıyla İzmir'deydi. “Bu ülkeye baharları getireceğim, baharları. Huzuru getireceğim. Kardeşliği getireceğim" diyen Kılıçdaroğlu seçimlerin Türkiye’ye demokrasi getirme seçimi olduğunu söyledi

Millet İttifakı’ndan İzmir’de Gövde Gösterisi

Cumhurbaşkanlığına Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday gösteren Millet İttifakı İzmir’de bütün parti liderleri, İstanbul ve Ankara’nın büyükşehir belediye başkanlarıyla birlikte halka seslendi. “Bu ülkeye baharları getireceğim, baharları. Huzuru getireceğim, huzuru. Kardeşliği getireceğim, kardeşliği. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği güzel bir Türkiye’yi inşa edeceğiz” diyen Kılıçdaroğlu, bu seçimlerin Türkiye’ye demokrasi getirme seçimi olduğunu söyledi.

Cumartesi günü Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Tayyip Erdoğan’ın konuştuğu Gündoğdu meydanında Pazar günü Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş halka seslendi.

Mitingin yapıldığı meydanın çevresindeki binalara ‘İlk turda bitirelim’, ‘Ben Kemal, geliyorum’, ‘Çankaya’ya giden yol, Gündoğdu’dan geçer’ yazılı pankartlar asıldı.

“Onlar beşli çeteye çalışacak, Bay Kemal de vatandaşa çalışacak”

Kılıçdaroğlu “Benim saraylarda gözüm yok” diyerek cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ülkeyi Çankaya Köşkü’nden yöneteceğini söyledi. Herkes için adalet vaadinde bulunan CHP lideri, “5 yıl içinde 300 milyar dolar gelecek ve tamamı yatırıma ayrılacak. Dışarıya götürdükleri 418 milyar doları son kuruşuna kadar alıp Türkiye’ye getireceğim endişe etmeyin” diye konuştu. Yaklaşık 5 milyon 300 bin gencin ilk kez oy kullanacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, gençlerden destek istedi. Kılıçdaroğlu, “Onlar beşli çeteye çalışacak, Bay Kemal de vatandaşa çalışacak. Sizin için çalışacağım, sizin için üreteceğim” dedi.

“Kemal Bey inşallah 13. Cumhurbaşkanımız olacak”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in liderlere hoş geldin konuşmasının ardından sahneye ilk olarak Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu çıktı. Karamollaoğlu önemli bir dönemden geçildiğini belirterek “Bu seçimler bugüne kadar yapılanlardan çok farklı olacak. 20 yıldır iktidarda kalan arkadaşlar artık sadece patinaj yapmakla kalmıyorlar, geri gidiyorlar. Bu arkadaşlarımız artık hantallaştılar. Kendilerini değiştiremiyorlar. Kendilerini değiştiremedikleri için siz bu arkadaşlarımızı 14 Mayıs’ta değiştireceksiniz. İktidara bugünkü Millet İttifakı gelecek. Kemal Bey inşallah 13. Cumhurbaşkanımız olacak. Kurulacak hükümet bu milletin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak” diye konuştu.

“Bize seçime girin ama kazanmak yasak diyorlar”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 14 Mayıs seçimlerini darbe olarak nitelendiren konuşmasını hedef aldı. Yavaş, “Diyorlar ki biz kaybedersek darbe olur. Biz size kaybettirmek için buraya geldik. Başaramadınız, bitirdiniz. Bu nedenle kazanmak için seçime girdik. Bize seçime girin ama kazanmak yasak diyorlar” ifadelerini kullandı.

“Millet İttifakı bu milletin ortak aklı, ortak ruhu, birliği”

Ardından kürsüye çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmirlilere “Atatürk bize hem cumhuriyeti hem milletin Meclis'ini hem de demokrasiyi emanet etti. Millet İttifakı işte tam da cumhuriyetin yolunu takip ediyor. Yine takip edilen milli iradeyi esas alan yol. Ve bu yol hepimizi ikinci yüzyılın başında muhteşem bir dönem vaat ediyor. Millet İttifakı bu milletin ortak aklı, ortak ruhu, birliği” diye seslendi.

“Bu seçimi tüm Türkiye kazanacak”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan 14 Mayıs’ın aslında bir referandum olduğunu belirtti ve seçenekleri şöyle sıraladı: “İki tercih var önümüzde. Otoriterlik mi, demokrasi mi? Keyfilik mi, hukuk mu? Baskı mı, özgürlük mü? Tek akıl mı, ortak akıl mı? Korku mu, umut mu? Öfke mi, sevgi mi? Kriz mi, hukuk mu? Yoksulluk mu, zenginlik mi? Kara kış mı, bahar mı?”

Babacan, Türkiye’nin dünyadan kopup içe kapandığını vurgulayarak 14 Mayıs’ta bütün ülkenin hep beraber derin bir nefes alacağını ifade etti: “Bu seçimi, otoriter ittifakın görmezden geldiği milyonlar kazanacak. Bu seçimi tüm Türkiye kazanacak.”

“Türkiye’de terör örgütleri ile iş birliği yapma imtiyazı Sayın Erdoğan’da”

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da Türk halkının 14 Mayıs’ta “artık yeter” diyeceğini söyledi. Uysal, Millet İttifakı’nın farklı siyasi gelenekleri bir araya getirdiğini hatırlatarak, “Karanlıkta renkleri seçebilme imkanımız yoktur. Her birimizin siyasi aidiyetleri var. Ama Millet İttifakı'nı oluşturan altı siyasi parti olarak bu karanlıktan çıkmak için yarınki Türkiye'nin cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu'nun önderliğinde bir irade ortaya koyduk” dedi.

Uysal, AK Parti’nin HÜDA-PAR’la yaptığı seçim iş birliğini de “Şimdi, muhalefeti eleştirmekle meşguller. Birtakım yaftalamalar yapıyorlar. Türkiye’de terör örgütleri ile iş birliği yapma imtiyazı Sayın Erdoğan’da. Sayın Erdoğan, PKK ile iş birliği yapabilir, FETÖ ile iş birliği yapabilir. Bunlar yetmedi; şimdi Gaffar Okan’ın katillerini kendi listelerinde aday yaptılar” sözleriyle eleştirdi.

“Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının yol haritasını ortaya koyacağız”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise İzmir’in ufuk ve kader şehri olduğunu vurguladı. Davutoğlu yeni bir ufuk ve kader belirlemek için yola çıktıklarını kaydederek, “Ya otoriterlik ile kirlenmiş cumhurbaşkanlığı sistemi devam edecek ya da millet ittifakı ile yola devam edip bir ufuk çizecek. 14 Mayıs günü sadece cumhurbaşkanı değişimine imza atmayacağız, cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının yol haritasını ortaya koyacağız” diye konuştu.

“Duy Bay Recep, emekliye sevk edildin”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de “İzmir'e ‘Gavur’ diyenler Cumhuriyetimizin kurucularına ‘Ayyaş’ dediler. Sonra ne oldu? O iki ayyaş sözüne karşı önce kadınlar, sonra gençler ayağa kalktı” ifadesini kullandı. 14 Mayıs’ta Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı seçileceğini söyleyen Akşener, “Sayın Erdoğan ve arkadaşlarını da nezaketle emekli edeceğiz” dedi. Akşener özellikle CHP’li seçmenlere seslenerek, her aileden bir oy istedi. İYİ Parti lideri, vatandaşlara “Kahrolsun istibdat. Yaşasın hürriyet” sloganı attırdıktan sonra, “Duy Bay Recep, emekliye sevk edildin” dedi.

Konuşmaların ardından liderler hep birlikte halkı selamladılar.

Soner Kızılkaya