NATO Genel Sekreteri'nden Kuran Açıklaması

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "İsveç’in başkentinde Kuran yakılmasına İsveç hükümeti hemen sert tepki göstererek, kınadı. İfade özgürlüğü, İsveç ve diğer tüm NATO üyesi ülkelerde kıymetli bir değer. Bu yüzden bu tür uygunsuz hareketler otomatik olarak yasa dışı değil" dedi

NATO Genel Sekreteri'nden Kuran Açıklaması

BERLİN- Almanya'nın başkenti Berlin’i ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’la biraraya gelmeden önce yaptığı açıklamada, İsveç'te aşırı sağcı Rasmus Paludan'ın Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakmasını, buna Türkiye’nin tepkisini ve İsveç’in NATO üyeliği konusunu değerlendirdi.

Finlandiya ve İsveç’in geçen yıl Mayıs ayında NATO’ya üye olabilmeleri için başlatılan sürecin altına Ankara’nın da imza attığını hatırlatan Stoltenberg, son aşamada 28 NATO ülkesinin iki ülkenin üyeliği için gerekli onayı verdiğini, ancak Macaristan ve Türkiye’nin imzalarının eksik olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price
İLGİLİ HABERLER

İsveç'te Kuran Yakılmasına ABD Tepkisi: “İttifakın Birliğine Yönelik Kasıtlı Bir Çaba Olabilir”

"İsveç’in başkentinde Kuran yakılması ve başka olaylara İsveç hükümeti hemen sert tepki göstererek, bunları kınadı" diyen Stoltenberg, "Ama ifade özgürlüğü İsveç ve diğer tüm NATO üyesi ülkelerde kıymetli bir değer. Bu yüzden bu tür uygunsuz hareketler otomatik olarak yasa dışı değil" şeklinde görüş belirtti.

Kendisinin bu tür başka insanlara yapılan hakaretlere ve Stockholm sokaklarında şahit olunan olaylara tamamen karşı olduğunu ifade eden NATO Genel Sekreteri, "Buna rağmen ifade özgürlüğü çok önemli bir değer" görüşünü tekrarladı.

Cem Dalaman