Putin ve Erdoğan Soçi’de görüşüyor: Gündem Rusya'nın çekildiği tahıl anlaşması

Putin ve Erdoğan Soçi’de görüşüyor: Gündem Rusya'nın çekildiği tahıl anlaşması

Putin ve Erdoğan Soçi’de görüşüyor: Gündem Rusya'nın çekildiği tahıl anlaşması
Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya'nın Soçi kentinde biraraya geldi. İki liderin gündeminde Rusya'nın Temmuz ayında çekildiği tahıl anlaşması var, 4 Eylül 2023.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde biraraya geldi. Gündemde Moskova’nın çekildiği tahıl koridoru anlaşması var.

Putin Erdoğan’ı Soçi’de karşıladıktan sonra yaptığı açıklamada, Rusya’nın Temmuz ayında çekildiği Karadeniz tahıl anlaşması konusunda müzakerelere açık olduğunu belirtti.

"Basın toplantısından çıkacak mesaj önemli bir adım olacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Soçi'de yaptığı açıklamada tahıl anlaşması konusunun Putin'le görüşmesinde en önemli konu olduğunu ve görüşmeden sonra verilecek mesajın çok önemli bir adım olacağını söyledi.

Herkesin Soçi'deki görüşmeden çıkacak sonucu beklediğini söyleyen Erdoğan, Putin'le görüşme sonrasında yapacakları ortak basın toplantısından çıkacak mesajın tüm dünya özellikle Afrika'daki az gelişmiş ülkeler açısından önemli olacağını vurguladı.

Ankara Soçi'deki görüşmeleri anlaşmanın yeniden canlandırılması açısından önemli görüyor.

Erdoğan-Putin görüşmesi öncesinde Ukraynalı yetkililer Rusya'nın Ukrayna'nın önemli tahıl ihracat limanlarını vurduğunu ve saldırıda limandaki depoların hasar gördüğünü belirtmişti.

"Başarıya ulaşmayı umuyoruz"

Rusya Temmuz ayında kendisine yönelik gıda ve gübre kısıtlamalarını gerekçe göstererek ve Ukrayna tahılının ihtiyaç duyan ülkelere gitmediğini iddia ederek anlaşmadan çekilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dış politika ve güvenlik danışmanı Akif Çağatay Kılıç A Haber televizyonuna verdiği röportajda, tahıl anlaşmasının yeniden canlandırılması konusunda ihtiyatlı olduklarını ancak başarıya ulaşmayı umduklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de Perşembe günü yaptığı açıklamada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a anlaşmanın yeniden canlandırılmasına yönelik "somut tekliflerini" gönderdiğini söylemişti.

Moskova'nın taleplerinden biri Rusya Tarım Bankası'nın SWIFT uluslararası ödeme sistemine yeniden dahil edilmesi. Avrupa Birliği Ukrayna işgali sebebiyle Moskova'ya uygulanan yaptırımlar kapsamında bu bankayı SWIFT sisteminden 2022 yılında çıkarmıştı.

Rusya ve Ukrayna dünyanın önde gelen iki tarım üreticisi ve özellikle mısır, buğday, ayçiçeği tohumu ve yağı üretiminde önemli aktörlerden.

Rusya'nın gıda ve gübre ihracatı Batı ülkelerinin yaptırımlarının kapsamında olmasa da Moskova ödemeler, lojistik ve sigorta konusunda kısıtlamaların sevkiyatları engellediğini iddia ediyor.

"İlişkiler çok iyi seviyede"

Rusya Cumhurbaşkanı Putin Erdoğan’a Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin çok iyi bir seviyede olduğunu söyledi.

Reuters’a konuşan ancak isminin verilmesini istemeyen Türk bir yetkili Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Rusya’da temaslarda bulunacağını belirtti.

Rusya Cumhurbaşkanı Putin enerji alanında Türkiye ile ilişkilerin ileri gittiğini ve iki ülkenin merkez bankaları arasındaki görüşmelerin önemli olacağını söyledi.