TDU Yeni Yıl Resepsiyonu Yoğun İlgiyle Gerçekleşti.

Türk-Alman İşadamları Birliği (TDU) yeni yıl resepsiyonu verdi .

TDU Yeni Yıl Resepsiyonu Yoğun İlgiyle Gerçekleşti.
Berlin Belediye Başkanı Franziska Giffey
TDU Yeni Yıl Resepsiyonu Yoğun İlgiyle Gerçekleşti.
TDU Yeni Yıl Resepsiyonu Yoğun İlgiyle Gerçekleşti.
TDU Yeni Yıl Resepsiyonu Yoğun İlgiyle Gerçekleşti.
TDU Yeni Yıl Resepsiyonu Yoğun İlgiyle Gerçekleşti.

Berlin-

TDU yeni yıl resepsiyonu yoğun katılımla gerçekleşti. Başta Berlin Belediye Başkanı  Franziska Giffey, T.C Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi , T.C.Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen,CDU Berlin Başkanı Kai Wegner, FDP Berlin Parlamento Gurup Başkanı Sebastian Czaya, Berlin Başkonsolosu Olgun Yücekök, Berlin Futbol Federasyonu Başkanı BerndSchulz,IHK, HWK, TD-IHK, ETU, MÜSIAD, ATDID, UID-Enternasyonal, TAB Kielgibi ekonomik kuruluşlarındeğerli başkanları ve yöneticileri,BETAK,TBB, TGD-Almanya, ADD, TGB, HDF, Islamische Union, BahadınlılarDernegi gibi Sivil Toplum Kuruluşlarının  Başkan ve temsilcileri katıldığı duyurulan resepsiyonda TDU başkanı Remzi Kaplan Türkçe ve Almanca konuşmasını gerçekleştirdi.

Remzi Kaplan konuşmasında ''Bugün burada pandemi nedeniyle iki yıllık bir aradan sonra tekrar biraraya gelmenin mutlulugunu yasıyoruz. Pandemi henüz tamamen bitmemiş olsada, etkisi ve gücünün azaldığıgözüküyor.Degerli dostlarımız, çok zor ve karmaşık bir dönemden geçiyoruz. Bir yandan bitmeyen pandemi, diger yandan Rusya-Ukrayna savaşının öncelikle Avrupa ekonomisi  üzerinde hissedilen olumsuz etkileri ile karşı karşıyayız.  Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un deyimiyle tam bir “dönüm noktası” (Zeitenwende). Uluslararasipolitik ve ekonomik  ilişkilerde bütün kartların yeniden gözden geçirildiği bir döneme giriyoruz. Bu durumun etkilerini artan enflasyon oranlarında, yükselen enerji fiyatlarında, düşen alım gücünde, gerileyen dünya ticaretinde görüyoruz.

Saygın ekonomik kuruluşlar bu yıl için sıfır büyüme, hatta resesyon yani durgunluk bekliyorlar.

Ümidimiz savaşın bir an önce son bulması ve ülkeler arasında zayıflayan, kaybolan güvenin tekrar tesis edilmesi ve normale dönülmesidir.

Federal Hükümet ne kadar önlem alsada,2023 yılından itibaren gaz ve elektrik  masraflarımızın bir kaç katına çıktıgıbir gerçek. Yükselen bu maliyetleri ürün ve hizmetlerimize yansıtmak zorunda kalıyoruz.

Bütün bu olumsuzluklara ve rizikolara karşı Federal Hükümetin vatandaşların, tüketicilerin ve işletmelerin mali yükünü hafifletmek yönünde aldığı,300 Milyar Euro’ya yaklaşan, çok kapsamlı“Yükü Hafifletme Paketi”  biz işletmelere ve ekonomiye güven verdi. Öncelikle gaz ve elektrik fiyatlarında bir tavan belirlenmesi, bunun üzerindeki fiyat artışlarının devlet tarafından karşılanacak olması bizleri çok rahatlatıyor. Bu nedenle Türkiye kökenli işverenler olarak Federal Hükümete buradan teşekkür ederiz.

Bunun yanında acil çözüm bekleyen sorunlarımız var. Bunlardan en önemlisi çalışacak eleman bulamıyoruz. Bırakın vasıflı elemanı, basit işlerde çalışacak personel dahi bulmak zor. Çalışma  piyasası cok sıkıntıda. Bir ankete göre işverenlerin %70 i vasıflıişçi bulmak meselesini en büyük ekonomik risiko olarak tanımlamışlar. Bir çoğumuz yatırım yapmak istiyoruz, ancak ilk düşüncemiz ya eleman bulmazsak oluyor. Bu nedenleyatırımdan vazgeçen işverenler var.

Değerli dostlarımız İş piyasasındaki bu sıkıntıyeni değil, on yıllardır devam ediyor.

Politikadan beklediğimiz bu soruna kökten bir çözüm bulması.

Yalnızca elemandeğil, meslek ögretecek gencte bulamıyoruz. Yine bir ankete göre meslek ögrenimi yaptırmak isteyen her üç işletmeden biri, kendilerine hiçbir gencin müracaat etmediğinibelirtmişler.

Doldurulamayan binlerce açık meslek ögrenim yeri var. Hükümetin bu konudaki çabalarını takdirle karşılmakla beraber, öncelikle işsiz gençlerden daha fazla yararlanabilecegine inanıyoruz. Ayrıca “Ortak Meslek Egitimi” veya Meslek ÖğrenimineKatılım Payı gibi uygulamaları küçük işletmeler açısından çok yararlı buluyoruz.

Sorunları açık konuşmakta fayda var. Eleman bulmakta yaşadığımız sıkıntıların bir nedenide şimdiki adıyla Bürgergeld olan sosyal yardımların istismar edilmesi. Devletin muhtaç insanlara yardım etmesi elbette güzel bir şey. Ancak bu yardım ile devlet tek tek bireylerin topluma karşı sorumluluğunu üstlenmemeli.

DeğerlimisafirlerimizBerlin Eyalet seçimleri 12 Subat’ta yenilenecek. Umut ederiz yeni Eyalet Hükümeti hızlı bir şekilde kurulur. Şimdiden tüm demokrasiden yana siyasi partilere yeni başarılar dilerim. 

Berlin gibi bir dünya metropolü’nü idare etmek elbette kolay degil. Ancak bazışeylerin daha çabuk ve seri yapılmasından yanayız.

Öncelikle ulaşım çok önemli. Rahat bir ulaşım olmadan ne üretimne dağıtım, nede hizmet sektörü yürür. Ancak bu yol düzenlemeleri rastgele ve kaotik bir şekilde olmamalı. Berlin yolları şu anda inşaat ve mecburi istikamet levhalarından geçilmiyor. Aylarca hiçbirçalışma yapılmadan bekleyen inşaatlar var. Bu deşikliklerin bir denge içinde olması, öncelikle ticari araçlar ve kamyonları engel teşvik etmemesi gerekir.  Bu nedenle Cadde planlarıve inşaat zamanıçevre sakinlerinin ve dükkân sahiplerinin fikirleri alınarak geliştirilmelidir.

Geçtişimiz sene Senato devlet dairelerindebürokratik işlemlerin hızla tamamlanması, daha çabuk randevu alınması yönündeçalışmalarda bulundu. Ancak belirgin bir iyileşme ve rahatlamadan söz edilemez. Bu konuda çalışmaların devam ettirilmesini dileriz.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen olumlu gelişmelerde var.  Berlin’e yine akın akın turist geliyor. Oteller ve Gastronomi sektörü hemen hemen pandemi öncesini yakalamış durumda.

Degerli misafirlerimiz konuşmamı burada bitirirken hepinize bol sohbetli bir akşam ve ailenizle birlikte sağlıklı, mutlu umut dolu bir 2023 diliyorum'' dedi.

Büyükelçi  Ahmet Başar Şen selamlama konuşmasını gerçekleştirerek şöyle devam etti. Covid19 pandemisinde sonra şoka giren Avrupa ve Almanya'da işadamları derneğinin resepsiyonun katılmakta memnun olduğunu dile getirdi.Büyükelçi Şen özellikle Almanya ve Türkiye arasında işçi göçü ile başlayan ilişkilerin geldiği noktanın 45 milyor dolara vardığını söyledi. Büyükelçi Şen,Berlinli Türklerin 30 sene bu şehrin cefasını çektiğini ve ekomosini ayakta tuttuğunu ekledi.

Berlin Belediye Başkanı  Franziska Giffey TDU yeni resepsiyonunda konuşması sonrası T.C Tarım ve Orman Bakanı ayrıca bir konuşma yaptı.Bakan Kirişçiye konuşması sonrası kendisine Berlin simgesi hediye taktim edildi.

Galeri

Program sonunda Remzi Kaplan programı hazırlayan yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.