Yurt Dışındaki Seçmenler 20 Mayıs’ta Yeniden Sandık Başında

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasının ardından yurt dışındaki seçmenler de bir kez daha sandık başına gidecek. Bilindiği gibi, cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye'deki ikinci tur oylaması 28 Mayıs'ta yapılacak

Yurt Dışındaki Seçmenler 20 Mayıs’ta Yeniden Sandık Başında

Berlin-

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasının ardından yurt dışındaki seçmenler de bir kez daha sandık başına gidecek. Bilindiği gibi, cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye'deki ikinci tur oylaması 28 Mayıs'ta yapılacak.

Yurt dışındaki seçmen konumunda Türk vatandaşları için seçim süreci 20 Mayıs Cumartesi günü başlayacak. Ancak oy kullanma süresi Almanya gibi bazı ülkelerde beş gün olarak, yani 24 Mayıs’a kadar planlanırken, birçok ülkede ise sadece önümüzdeki hafta sonunda iki gün oy verilebilecek.
Yaklaşık 1,5 milyonla en çok Türk seçmenin bulunduğu Almanya'da toplam 17 konsolosluk ve seçim merkezinde Cumartesi ve Çarşamba günleri arasında saat 8.00 ve 22.00 arasında sandığa gidilebilecek.

800 bin civarında Türk vatandaşının yaşadığı ve yaklaşık 397 bin seçmenin bulunduğu Fransa’da da oy verme süreci 20 Mayıs’ta başlayacak ve 24 Mayıs’ta sona erecek. Ancak seçmenler bazı noktalarda sadece 2 gün oy kullanabilecek.

Clermont-Ferrand, Orleans ve Mulhouse’de sadece hafta sonunda, yani 20 ve 21 Mayıs tarihlerinde oy verilebilirken bu merkezler dışında sandık kurulacak noktalarda seçmenler, 20-24 Mayıs tarihleri arasında oylarını kullanabilecek.

Hollanda’da DenHaag / Lahey, Amsterdam ve Deventer şehirlerinde oy verme işlemleri 20 Mayıs'ta başlayacak, 24 Mayıs'ta tamamlanacak. Eindhoven şehrinde ise 20 ile 21 Mayıs tarihlerinde oy kullanılacak. Avusturya’da Viyana, Salzburg, Bregenz, Graz, Linz ve Innsbruck’ta beş gün boyunca oy kullanılabilecek.

ABD’de sadece iki gün oy verilecek

Birçok ülkede ise seçmenler sadece iki gün oy verebilecek. Bu ülkeler arasında ABD’nin yanısıra, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, İrlanda, Japonya, Yeni Zelanda, Polonya ve Macaristan da bulunuyor. Ancak özellikle ABD ve Kanada’da mesafeler ve ülkelerin büyüklüğü nedeniyle oy verme süresinin yetersiz olduğuna dair eleştiriler var. "Change.org" gibi imza toplama sitelerinde, ABD ve Kanada’da oy verme süresinin 5 güne çıkartılmasına yönelik kampanyalar yürütülüyor.

Yurt dışında oy kullanacaklar için ilk turda kullanılan seçmen adresleri geçerli olacak. Yurt dışındaki oyların Türkiye'ye getirilmesi ise birinci turdaki süreçle benzer olacak. Diplomatik kurye beraberinde Türkiye'ye getirilecek oylar, 28 Mayıs tarihinde Türkiye'de sandıkların kapanmasının ardından diğer oylarla birlikte sayılacak.

İLGİLİ HABERLER

ABD’deki seçmenler “Kılıçdaroğlu” dedi

Cem Dalaman

İlgili Haber