Yurtdışı oylar Ankara'ya ulaştı

Yurtdışı temsilciliklerinde kullanılan oylar Ankara'ya getirildi. Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Ali Uğuz siyasi parti temsilcileri eşliğinde tüm süreci yürüttüklerini ve oyları beş ayrı kilit ile açılması mümkün depoda tuttuklarını belirtti

Yurtdışı oylar Ankara'ya ulaştı

ANKARA - Yurtdışı temsilciliklerinde kullanılan oylar Ankara'ya getirildi.

Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Ali Uğuz bugün Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Salonu'nda getirilen oylara ilişkin bir açıklama yaptı.

Uğuz, yurtdışında 74 ülke 167 temsilcilikte oy kullanma süreci sona erdiği için diplomatik kargoyla oy çuvallarının siyasi parti temsilcileri eşliğinde Ankara'ya getirildiğini belirterek, rekor bir sayıyla temsilciliklerde 1 milyon 783 bin 107 seçmenin oy kullandığını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 28 Mayıs'ta yapılacak ikinci turu öncesinde yurtdışındaki temsilciliklerde oy kullanma süreci önceki gün sona ermişti.

Yurtdışında ve gümrüklerdeki oylar ile ilgili sürece tahsis edilmiş olan Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Salonu'nda açıklamalarda bulunan Hakim Uğuz, siyasi parti temsilcileri eşliğinde tüm süreci yürüttüklerini ve Ankara'da 28 Mayıs'ta sandık kurulları gözetiminde seçim günü süreci öncesinde tüm oyları beş ayrı kilit ile açılması mümkün depoda tuttuklarını belirtti.

Uğuz bu kilitlerden birisinin kendisinde diğerlerinin ise siyasi parti temsilcilerinde olduğunu, ancak bütün kilitler eş zamanlı açılarak oylara ulaşmanın mümkün olabildiğini anlattı.

Seçim güvenliği açısından ATO'da seçim Kurulu personelinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri de nöbet tutuyor.

Gümrüklerde oy kullanma süreci ise 28 Mayıs saat 17.00'de sona erecek. Şimdiye kadar gümrüklerde ise 122 bin 494 kişi oy kullandı. Yurtdışı oylar 28 Mayıs'ta sandıkların kapanmasının ardından Türkiye genelindeki diğer oylarla eş zamanlı sayılacak.

İLGİLİ HABERLER

Yurtdışında sandığa gidenler artınca katılım oranı yüzde 55,3'e çıktı