Aleksey Navalni'nin eşi Yulia Rus halkını özgürlük için Putin'le savaşmaya çağırdı

Cuma günü tutuklu bulunduğu ceza kolonisinde öldüğü açıklanan Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin eşi Yulia, Pazartesi günü yayınladığı videolu mesajında, eşinin başlattığı "özgür bir Rusya" mücadelesini sürdürme çağrısı yaptı

Aleksey Navalni'nin eşi Yulia Rus halkını özgürlük için Putin'le savaşmaya çağırdı
Cuma günü tutuklu bulunduğu ceza kolonisinde öldüğü açıklanan Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin eşi Yulia, Pazartesi günü yayınladığı videolu mesajında, eşinin başlattığı "özgür bir Rusya" mücadelesini sürdürme çağrısı yaptı.

Yulia Navalnaya Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ölen eşi Aleksey Navalni'nin "özgür bir Rusya" için verdiği mücadeleye devam edeceğini söyledi ve muhalefet destekçilerini Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'e karşı her zamankinden daha büyük bir öfkeyle savaşmaya çağırdı.

Navalnaya'nın yurtdışından Putin'e karşı direniş çağrısı, Putin'e altı yıllık bir dönem cumhurbaşkanlığı daha sağlayacağına neredeyse kesin gözüyle bakılan seçimlere bir aydan kısa bir süre kala geldi.

Öfke dolu dokuz dakikalık bir video mesajında 47 yaşındaki Navalnaya, Putin'in eşini öldürdüğünü, kalbinin yarısını kopardığını ve iki çocuğunu babasız bıraktığını söyledi.

"Aleksey Navalni'nin çalışmalarını sürdüreceğim" başlıklı video mesajında Navalnaya, "Özgür bir Rusya'da yaşamak istiyorum, özgür bir Rusya inşa etmek istiyorum" dedi.

"Sizi yanımda durmaya çağırıyorum" diyen Navalnaya, "Sizden öfkeyi benimle paylaşmanızı istiyorum. Öfke, kızgınlık, geleceğimizi öldürmeye cüret edenlere karşı nefret" ifadelerini kullandı.

Navalnaya'nın konuşmasını nerede yaptığı belli olmamakla birlikte Rusya'da olmadığı biliniyor. Navalnaya Pazartesi günü Brüksel'de Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının katılacağı ve eşinin ölümü nedeniyle Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulanmasının değerlendirileceği bir toplantıya katılacak.

Navalnaya, Rus yetkilileri eşinin cenazesini saklamakla ve Noviçok sinir gazı izlerinin vücudundan kaybolmasını beklemekle suçladı. Kanıt sunmayan Navalnaya, ekibinin eşini kimin öldürdüğüne dair ayrıntıları yayınlayacağını söyledi.

"Vladimir Putin kocamı öldürdü. Putin Aleksey'i öldürerek benim de yarımı öldürdü, kalbimin ve ruhumun yarısını" şeklinde konuşan Navalnaya, "Ama diğer yarısına hala sahibim ve bu bana pes etmeye hakkım olmadığını söylüyor. Aleksey Navalni'nin çalışmalarına devam edeceğim, ülkemiz için savaşmaya devam edeceğim" dedi.

Rus cezaevi servisi, 47 yaşındaki Aleksey Navalni'nin Cuma günü otuz yıl hapis cezasını çektiği "Kutup Kurdu" olarak da adlandırılan ceza kolonisinde yaptığı yürüyüşün ardından aniden fenalaşarak öldüğünü açıklamıştı.

Batılı ülkeler ve destekçileri, Navalni'nin ölümünden Putin'in sorumlu olduğunu söylüyor. Kremlin ise Navalni'nin ölümüyle ilgisi olduğunu reddetti ve Batı'nın Putin'in ölümden sorumlu olduğu yönündeki iddialarının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Putin, Navalni'nin ölümü hakkında kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak bu olay, Moskova ile Batı arasındaki ilişkilerde yaklaşık iki yıldır devam eden Ukrayna savaşının yol açtığı derin uçurumu daha da derinleştirdi.

Gazetecilerin Putin'in ölüm haberine nasıl tepki verdiği sorusuna Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, "Ekleyecek bir şeyim yok" şeklinde yanıt verdi.

Yulia Navalnaya yeni muhalefet lideri olabilir mi?

Aleksey Navalni on yıldan uzun bir süre önce Putin Rusya'sını yöneten "sahtekarların ve hırsızların" büyük yolsuzluklarını ve zenginliklerini belgeleyerek ve bunlarla dalga geçerek öne çıkmıştı.

Rusya'nın dağınık muhalefetinin en karizmatik figürü olan Navalni, 2020'de Sibirya'da zehirlendikten sonra tedavi gördüğü Almanya'dan Rusya'ya dönerek saygınlık kazanmıştı. Navalni bir Rus suikast timinin iç çamaşırına Noviçok bulaştırdığını söylemiş, Kremlin ise bunu yalanlamıştı.

Yine de Navalny'nin mücadelesini sürdürmek zor ve tehlikeli.

Muhalefeti Rusya içinden yönetmeye kalkışan herhangi bir liderin tutuklanacağı neredeyse kesin. Ancak bunu yurtdışından yapan herhangi bir lider Moskova tarafından Batı istihbaratı tarafından kontrol edilen yabancı bir kukla olarak tanımlanabilir.

Rus anket şirketi Levada Center'ın sosyo-kültürel araştırma başkanı Aleksey Levinson, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Navalnaya bunu Rusya'da yaparsa, sonunun eşininki gibi olma ihtimali çok yüksek" dedi.

Levinson, "Eğer bunu yurtdışından yaparsa, etkisi Rusya'da yaşanan süreçleri bir şekilde yurtdışından etkilemeye çalışan ve bence pek de başarılı olamayan diğer herkes için olduğu gibi olacaktır" şeklinde konuştu.

Yulia Navalnaya

Rus yetkililer Navalni ve destekçilerini, Rusya'yı istikrarsızlaştırmaya çalışan ABD Merkezi İstihbarat Örgütü CIA ile bağlantılı aşırılık yanlıları olarak nitelendirmiş ve Navalni'nin başlattığı hareketi yasadışı ilan etmişti.

Navalnaya'nın videolu çağrısı Rusya'daki devlet medyası tarafından haberleştirilmedi. Bazı Rus medyası kimliği belirsiz bir kaynağa dayanarak Navalnaya'nın yakında "yabancı ajan" ilan edilebileceğini yazdı.

Prestijli Plehanov Rus Ekonomi Üniversitesi mezunu olan Yulia Navalnaya, eşini Rus yetkililerle olan mücadelesinde her zaman destekledi, birçok duruşmasına katıldı, mitinglerde yanında durdu ve birçok hapis cezasından serbest bırakılmasını bekledi. Ancak daha çok destekleyici bir rol üstlendi.

Navalnaya, yayınladığı videoda, "Artık mücadeleye devam etmenin mümkün görünmediğini biliyorum. Ama daha fazlasına ihtiyacımız var. Hep birlikte güçlü bir yumruk olup bu çılgın rejimle, Putin'le, arkadaşlarıyla, üniformalı haydutlarla, hırsızlarla ve ülkemizi felç eden katillerle savaşmalıyız" dedi.