Amerika’da En Hızlı Büyüyen Spor Dalı: Pickleball

Pickleball Amerika’da son dönemde en hızlı büyüyen spor dalı. Basit ve küçük alanlarda oynanabiliyor ve bütün yaş grupları arasında popüler. Ama ülkede bu spor dalının bu kadar hızlı büyümesinden memnun olmayanlar da var

Amerika’da En Hızlı Büyüyen Spor Dalı: Pickleball

Pickleball Amerika’da son dönemde en hızlı büyüyen spor dalı. Basit ve küçük alanlarda oynanabiliyor ve bütün yaş grupları arasında popüler. Ama ülkede bu spor dalının bu kadar hızlı büyümesinden memnun olmayanlar da var.

Pickleball hem kapalı hem açık alanda Amerika’da yayılanbir nevi raket sporu.

2020’yle 2022 arasında Amerika’da bu sporu yapanlar yüzde 159 arttı. Bu Spor ve Fitnes Derneği’nin rakamları yaklaşık 9 milyon kişiye denk geliyor.

İlgi gerçek diyor Helen White. White, Amerikan Pickleball Derneği Kuzey Virginia ve Washington üyesi.

White, “90 öğrenciye 15 ders verdiğim bir haftayı yeni geride bıraktım. En genci 7 yaşında. En yaşlısı 80’lerinde. Spor sahaları çok kalabalıktı, 20,30,40 kişi oynamak için bekliyordu. Bu da size bir şey anlatıyor” diyor.

Pickleball için tenisin, ping pongun ve badmintonın bir çeşidi de denebilir. Oynanan saha tenis kortlarının yarısı kadar. Net teli düşük ve top daha yavaş hareket ediyor.

Emlakçılar daha fazla sitenin daha fazla müşteri çekmek için pickleball sahaları yaptırdığını söylüyor.

Robert Ducharme, “Pickleball sahası yapmak çok fazla masraflı olmuyor. Havuz, kulüp binası gibi şeyler yapmaktan çok daha ucuz. Yani finansal olarak uygulanabilir. Finansal olarak cazibeli ve daha fazla inan dahil oluyor” diyor.

Ama bir problem var. Küçük raket topa vurduğunda fazla ses çıkıyor.

Son dönemde Chicago’da pickleball sahasının olduğu bir parkın yakınında yaşayanlar sahanın kaldırılması için bir dilekçe imzaladı.

İmza atanlardan biri John T. İsminin tam olarak verilmesini istemiyor. VOA’ye yaptığı açıklamada eşi ve iki çocuğuyla park yakınında yaşadığını belirtiyor.

John “Bazen kapana kısılmış gibi hissediyorum. Güzel bir günde camlarımız kapalı evde oturuyoruz buna rağmen hala seslerini duyuyoruz. Dayanılmaz” diyor.

VOA’ye gönderdiği bir emailde pickleball oyuncusu Lisa Davis buna karşı çıkıyor. Davis, “Burası çocuk parkı değil. Bütün Chicagolular için Chicago kenti tarafından işletilen bir kamu parkı. Irka, yaşa, cinsiyete bakılmaksızın” ifadelerini kullanıyor.

Sorunun çözümü için mühendis Bob Unetich Picklebakk Ses Azaltma şirketini kurdu. Amaç oyunun sesini azaltmak için araştırma yapmak ve toplumlara tavsiyede bulunmak.

Unetich’in kendisi hırslı bir oyuncu ve pickleball hakemi. Amerika, Kanada ve Avrupa’dan 100’den fazla müşteriyle çalışıyor.

Unetich, “Raket ve toplarla daha sessiz teçhizatlar seçerek ses seviyelerini azaltmak için çalışmaya başladık. Google Earth’den bütün Amerika ve diğer ülkelerdeki alanlara ve evlere mesafelerine bakıyoruz. Ses seviyesinin azaltılması için hani çeşit bariyerler kullanılabileceği konusunda tavsiyeler veriyoruz” diyor.

Net olan pickleball bir yere gitmiyor. Yani daha sessiz şekilde oynamanın bir yolunun bulmak en iyi uzun dönemli yanıt olarak görünüyor.

Maxim Moskalkov