'Barbie Botoksu' nedir? Doktorlar neden uyarıyor?

Amerika’da “Barbie Botoksu” olarak popüler olan sırtın üst kısmındaki trapez kasına yapılan Botoks türü enjeksiyonla daha uzun ve ince bir boyun görünümü elde etmek isteyen kadınlara doktorların uyarısı var

'Barbie Botoksu' nedir? Doktorlar neden uyarıyor?
Barbie filminin başrol oyuncusu Margot Robbie

20'li yaşlarındaki genç kadınların, hasılat rekorları kıran Barbie filminin başrol oyuncusu Margot Robbie’e benzemek için toksin bazlı uygulamalara yönelmesine neden olan viral "Barbie Botoksu" trendi, bazı kişilerde dirence yol açabiliyor. Doktorlar gelecekte botoksun tıbbi kullanımının engellenebileceği konusunda uyardı.

"Trap Tox" olarak da bilinen uygulamada, yaygın olarak doktorlar tarafından migren ve omuz ağrısını tedavi etmek için Botox markası altında olduğu gibi botulinum toksinleri olarak bilinen bir ilaç sırtın üst kısmının iki yanında bulunan trapez kaslarına enjekte ediliyor.

Ancak Temmuz ayında vizyona giren "Barbie" filminden bu yana kozmetik bir işlem olarak kullanıma olan talepte bir artış yaşandı. BarbieBotox hashtag'i TikTok'ta 11 milyon 200 bin kez izlendi.

Kırışıklık ya da gevşek cilt değil ince ve uzun boyun için

Revance Therapeutics CEO'su Dustin Sjuts, Reuters'e verdiği demeçte, uygulamanın "sözde boynu incelttiği ve bunun bir şekilde Barbie'yi oynayan aktrise atfedildiğini" söyledi.

New York'ta faaliyet gösteren Plastik Cerrahi Vakfı'nın başkanı Scot Glasberg, "Kırışıklıkları veya gevşek cildi tedavi etmiyor. Kadınlar boyunlarının daha ince, daha şekilli olmasını istiyorlar" dedi.

“Barbie Botoksu” için inisiyatif doktorlarda

Bu tür enjeksiyonların kozmetik amaçlı kullanımının onaylanması yalnızca yüzle ilgili uygulamalarla sınırlı, bu da boyun kaslarına enjeksiyonu "endikasyon dışı kullanım" noktasına taşıyor.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), bu tür uygulamalarda "tıbbi açıdan uygun" hükmüne varması için "endikasyon dışı kullanım" sorumluluğunu sağlık profesyonellerine yüklüyor.

Bu arada, Daxxify ve Jeuveau markası altında benzer toksinler üreten Revance ve Evolus firmaları, Reuters'e "Barbie Botoks"un son aylarda toparlanmasına ragmen, satışları önemli ölçüde arttıracak bir eğilim görmediklerini söyledi.

Botox markasının üretici firması AbbVie firmasıysa yorum yapmaktan kaçındı.

ABD’de 3 milyar dolarlık botoks endüstrisi

Geçmişte, 40 yaşın üzerindeki kişiler toksin bazlı enjeksiyonları tercih ediyorlardı. Bu, ABD'de yıllık satış değerinin 3 milyar doların üzerinde olduğu tahmin edilen bir pazar.

Ancak doktorlar, genç kadınlar arasında kullanımın artmasından endişe duyduklarını söylüyor.

Doktorlar, tıbbi kliniklerin dışında, kalifiye olmayan personel tarafından yapılan uygulamaların komplikasyon riskini artırdığı konusunda uyardı.

Doktorların uyardığı “direnç riski” ne anlama geliyor?

Cleveland Clinic'ten dermatolog Shilpi Kheterpal, tipik olarak daha güçlü bağışıklık sistemine sahip genç kadınlar arasında kullanımın artmasının, ürünlerin zamanla daha az etkili olma riskini de arttırdığını söyledi.

Kheterpal, "Çok sık yüksek miktarda botoks yapılması halinde zamanla etkisini kaybedebilir, sadece botoksta değil, piyasadaki diğer ürünlerde de, çünkü hepsinde benzer molekül var" dedi.

“Medikal Spa’lara dikkat”

Doktorlar ayrıca, özellikle denetimin çok az olduğu, ‘medikal spa’ olarak da bilinen ve sağlık personeli tarafından hizmet verilen tedavi merkezlerinde uygun niteliklere sahip olmayan kişiler tarafından uygulamanın risk taşıdığını da vurguladı.

New York'taki Mount Sinai Hastanesi Icahn Tıp Fakültesi'nde dermatoloji profesörü olan Melissa Levoska, "Medispa işletebilecek doktor türü hakkında herhangi bir düzenleme yok. Yani, bir aile hekimi veya kadın doğum doktoru teknik olarak bir medispa açabilir ve artık enjeksiyon yapan doktor asistanları ve pratisyen hemşirelerin sayısı giderek artıyor" diye ekledi.

Toksinlerin potansiyel riskleri neler?

Toksinler genellikle güvenli ancak doğru şekilde enjekte edilmezse çevresindeki kasları aylarca zayıflatabilecek potansiyel bir risk taşıyor.

Evolus CEO'su David Moatazedi, "Bilim, henüz klinik profilini destekleyecek düzeyde değil. Ancak, nörotoksinlerin estetik amaçlar için kullanılma seviyesinin tedavi amaçlı kullanımdan çok daha yüksek olduğunu biliyoruz ve ürünlerin güvenli olduğunu biliyoruz" diye konuştu.