Beyaz Saray’dan Türkiye’deki seçim sonuçlarıyla ilgili ilk açıklama

Beyaz Saray'dan Türkiye’deki seçim sonuçlarıyla ilgili ilk açıklamayı yapan Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, ikinci tura kalacakmış gibi görünen seçimler sonrası Başkan Joe Biden’ın kim kazanırsa kazansın, Türk yönetimi ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini söyledi

Beyaz Saray’dan Türkiye’deki seçim sonuçlarıyla ilgili ilk açıklama
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby

Beyaz Saray’dan Türkiye’deki seçim sonuçlarıyla ilgili ilk açıklama geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, ikinci tura kalacakmış gibi görünen seçimler sonrası Başkan Joe Biden’ın kim kazanırsa kazansın, Türk yönetimi ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Kirby, seçmenleri taleplerini sandıkta barışçı şekilde ifade ettikleri için kutladı, “Türk halkının oy kullanarak seslerini duyurmasını görmek güzel’’ dedi.

Sürecin daha sona ermediğini ve seçimde ikinci turun yapılacağını kaydeden Kirby, “Başkan Biden, kim olursa olsun kazananla çalışmayı sabırsızlıkla bekliyor’’ diye konuştu.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) seçimlerle ilgili raporunu yeni yayınladığını hatırlatan Beyaz Saray yetkilisi, “Hala faal olan bir süreçle ilgili konuşmadan önce dikkatli olmalıyız’’ ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Biden'dan Türkiye'deki seçimler hakkında yorum


ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın brifinginde Sözcü Yardımcısı Vedant Patel de benzer yorumlarda bulundu.

Yüksek Seçim Kurulu’nun ikinci turu işaret ettiğini hatırlatan Patel, Türk halkının iradelerini sandıkta barışçı şekilde ifade etmesini övdü yeni seçilen meclisi de tebrik ettti.

Süreci yakından takip ettiklerini söyleyen Patel, yeni Türk hükümetiyle ilişkileri ve işbirliğini derinleştirmek için çalışmayı umduklarını kaydetti.

Patel, Türkiye’deki seçim sürecinde Amerikalı gözlemcilerin sahada olup olmadığıyla ilgili bir soruya da, AGİT ekibinde bulundukları yanıtını verdi.

Bir soru üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı, hangi yönetim başa gelirse gelsin İsveç’in NATO üyeliği konusunda ABD’nin tutumunun aynı olduğunu söyledi ve ‘’İsveç NATO ittifakına Finlandiya gibi katılmaya hazır’’ dedi.

İLGİLİ HABERLER

Reuters: “Erdoğan ikinci tura rahat giriyor Kılıçdaroğlu güçlükle ilerliyor”

Dilge Timoçin