CDU Genel sekreteri Mario Czaja Türkleri partisine davet etti!

CDU Genel sekreteri Mario Czaja Türkleri partisine davet etti!
Foto:Metropol FM
CDU Genel sekreteri Mario Czaja Türkleri partisine davet etti!

Berlin-

CDU Genel sekreteri Mario Czaja MFM ziyaret etti. Ziyareti sırasında bir radyo röportajı gerçekleştiren Czaja, Almanya da yasayan Türk kökenli vatandaşları daha fazla siyaset yapmaya çağırdı. CDU genel Sekreteri siyaset yapmak için de en uygun partinin CDU olduğunu söyledi. 

Mario Czaja röportajında, Almanya’da çok sayıda sektörde ciddi eleman açığı olduğunu belirtti. CDU olarak tamamen dijitalleştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Czaja, bu yolla bürokrasiyi azaltarak, örneğin konsolosluklara başvurmadan, yurt dışından iş başvurusu yapılabileceğini söyledi. Almanya’daki bürokratik işlemleri eleştiren Czaja, çözüm olarak dijital sistemlere geçişi savundu. 

CDU Genel Sekreteri Czaja Vatandaşlık Yasası’na da değinerek, çifte vatandaşlık konusunda parti olarak, göçmen kökenlilerin Alman vatandaşlığına geçmelerini talep etti. Almanya’nın kalkınmasına önemli katkılarda bulunan Türklerin hassasiyetini bu konuda paylaştıklarını sözlerine ekledi.   

Czaja okul ve eğitim merkezlerinde Almanca konuşulmasının önemine de vurgu yaptı. Öğrencilerin kendi aralarında ana dilde konuşmalarını anlayışla karışladığını söyleyen Czaja ancak temelde Almanca öğrenmenin önemine vurgu yaptı.

Kaynak:Metropol FM