Dışişleri'nde Hakan Fidan dönemi resmen başladı

Dışişleri Bakanlığı'nda en uzun süre görev alan ikinci isim olan Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlık görevini Hakan Fidan'a devretti. Fidan açıklamasında, Milli dış politika vizyonunu ilerletmeye devam edeceğim" dedi. Blinken dahil birçok ülkeden Dışişleri Bakanları Fidan'ı sosyal medyadan tebrik etti

Dışişleri'nde Hakan Fidan dönemi resmen başladı

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı'nda en uzun süre görev alan ikinci isim olan Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlık görevini Hakan Fidan'a devretti.

Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı'nda 13 yıl 8 ay 7 günlük görev yapan Tevfik Rüştü Aras'ın ardından en uzun süre görev yapan bakan oldu.

Bakanlık personeliyle geçtiğimiz gün veda toplantısıyla düzenleyen Çavuşoğlu bugün ise Dışişleri Bakanlığı'nın avlusunda açık havada yapılan devir teslim töreniyle bakanlıktan ayrıldı.

Duygusal olduğu gözlemlenen Çavuşoğlu, "Türk'ün olduğu her yerde devlet, devletin olduğu her yerde diplomasi vardır. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın demokratik haklarını kullanması için sandığı ayaklarına götürdük. 8 yıl 6 ay 13 gün taşıdığım Dışişleri Bakanlığı'nın bayrağını Hakan Fidan'a devrediyorum. Ben de her zaman bakanlığımızın ve bakanımızın emrinde olacağım. Şimdi görevimiz Türkiye Yüzyılı'nı inşa etmektir" dedi.

Çavuşoğlu Meclis'te

Artık AK Parti Antalya milletvekili olarak TBMM'de görev alacak Çavuşoğlu'nun yerine yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ise, törendeki konuşmasında özetle şunları ifade etti:

"Milli İstihbarat Teşkilatı'nda 13 yıl süren görevimin ardından aynı derecede mesuliyet gerektiren Dışişleri Bakanlığı'na atanmam nedeniyle şahsıma gösterdiği güven için Sayın Cumhurbaşkanıma şükranlarımı arz ediyorum. Sayın Çavuşoğlu, arkadaşlığımız Bilkent Üniversitesi'nde aynı sıralarda başladı. Kendisi devlet adamı, insan ve dost olarak her zaman üstün meziyetler ortaya koymuştur. Sayın Çavuşoğlu ile çok kritik görevleri birlikte gerçekleştirdik. Çok büyük bir uyum ve güven içerisinde kritik görevleri birlikte ihya ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuna ve temsil ettiği değerlere uygun bir şekilde devletimizin ve milletimizin bütünlüğü, güvenliği ve refahı için bütün gayreti göstereceğim. Milli dış politika vizyonunu ilerletmeye devam edeceğim."

Hakan Fidan 2010-2023 yıllarında Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) Başkanlığını yaptı.

Fidan'a kutlama mesajları

Dışişleri Bakanlığı'nın edinilen bilgiye göre Bakan Hakan Fidan dünden beri sırasıyla KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov, Özbekistan Dışişleri Bakanı Bahtiyor Saidov, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir-Abdullahiyan ve Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmelerde muhatapları Bakan Fidan’ı yeni görevi nedeniyle tebrik etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise sosyal medya hesabından Fidan'ı tebrik etti. Blinken Twitter'dan, "Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ı kutluyorum. Değerli NATO müttefikleri ve ortakları olarak Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile çalışmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum" diye yazdı.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da Twitter adresinden Türkçe olarak paylaştığı tebrik mesajında, "Tebrikler Sayın Hakan Fidan. Barış ve bölgesel istikrar, NATO bünyesindeki diyalog ve küresel sorunlar gibi alanlar başta olmak üzere arasındaki işbirliğini sürdürmek için yakında görüşmek üzere" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly de sosyal medyadan, "Hakan Fidan'ı Türkiye'nin dışişleri bakanı olarak atanmasından dolayı tebrik ediyorum. İngiltere ve Türkiye terör tehditleriyle mücadele ediyor ve NATO'da omuz omuza çalışıyor. Birlikte çalışmayı ve dostluğumuzu derinleştirmeyi dört gözle bekliyorum" diye yazdı.

İngiltere'nin eski Ankara Büyükelçisi ve şimdiki İngiltere dış istihbarat servisi başkanı Richard Moore de İngiltere Dışişleri Bakanı'nın mesajını alıntılayarak Türkçe olarak, "Dost ve eski meslektaşıma yeni görevinde başarılar dilerim. Hayırlı olsun, bakanım" dedi. Ancak Moore'un Twitter hesabı olmayan Fidan yerine sahte bir Hakan Fidan Twitter adresini etiketlediği görüldü.