Kuzey Kore lideri Kim ile Rusya Cumhurbaşkanı Putin Vostoçni Uzay Üssü’nde görüştü

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, zırhlı trenle gittiği Rusya’da Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le görüştü. Rusya’nın Çin sınırına yakın Amur bölgesindeki uzay merkezi Vostoçni Uzay Üssü’nde biraraya gelen Kim ve Putin’in gündeminde savunma işbirliği var

Kuzey Kore lideri Kim ile Rusya Cumhurbaşkanı Putin Vostoçni Uzay Üssü’nde görüştü
Kuzey Kore lideri Kim ile Rusya Cumhurbaşkanı Putin, Rusya'nın Amur bölgesinde biraraya geldi

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, zırhlı trenle gittiği Rusya’da Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le görüştü.

Rusya’nın Çin sınırına yakın Amur bölgesindeki uzay merkezi Vostoçni Uzay Üssü’nde biraraya gelen Kim ve Putin’in gündeminde savunma işbirliği var.

Kuzey Kore lideri, Putin ile el sıkıştığı sırada "Yoğun programınızda bizi davet ettiğiniz için teşekkür ederiz" dedi.

Putin ile Kim Rusya'nın Amur bölgesinde biraraya geldi
Putin ile Kim Rusya'nın Amur bölgesinde biraraya geldi

Putin de Kim'in elini yaklaşık 40 saniye boyunca sıkarken, "Sizi gördüğüme sevindim. Bu bizim yeni uzay üssümüz" ifadesini kullandı.

Moskova'nın Ukrayna savaşında azalan silah ve mühimmat stoğunu yenilemek için Kuzey Kore’den malzeme temin etmeyi konuşup konuşmayacakları sorulduğunda Putin, "tüm konuları görüşeceklerini” söyledi. Washington ve müttefikleri savunma işbirliğinin görüşmenin en önemli gündem maddesi olduğunu düşünüyor.

Görüşmeye ilişkin yayınlanan görüntüde, Putin'in Kim'e tesisi gezdirdiği görülüyor
Görüşmeye ilişkin yayınlanan görüntüde, Putin'in Kim'e tesisi gezdirdiği görülüyor

Uydu yapımı gündemde

Gazetecilerin Rusya'nın Kuzey Kore’ye uydu yapımında yardım edip etmeyeceği sorusuna ise Putin, "Buraya bu yüzden geldik. Kuzey Kore lideri roket mühendisliğine büyük ilgi gösteriyor, onlar da uzay konusunu geliştirmeye çalışıyorlar” yanıtını verdi.

Görüşmeye ilişkin yayınlana görüntüde, Putin'in Kim'e tesisi gezdirdiği görülüyor. Rus devlet televizyonu Kim'in Putin'e çok sayıda ayrıntılı soru sorduğunu aktardı.

Rus medyası Putin'in Kim'e Rusya'nın yeni uzay fırlatma roketi Angara'nın monte edildiği binayı gezdirdiğini belirtti.

Amerikalı ve Güney Koreli yetkililer, Kim'in Ukrayna'da 18 aydan uzun süredir devam eden savaşta büyük stoklar tüketen Rusya'ya silah ve mühimmat sağlayacağına dair endişelerini dile getirdiler. Moskova ve Pyongyang ise iddiaları reddetti.

Askeri analistler, Kim'in heyetinde Mühimmat Sanayi Departmanı Direktörü Jo Chun Ryong'un da yer almasının, savunma sanayi işbirliğine ağırlık veren bir gündemi işaret ettiğini söyledi.

Kuzey Kore'nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı'nın yayınladığı fotoğrafta Kim Jong Un Rusya'ya gitmek üzere trenle yola çıkarken görülüyor, 10 Eylül 2023.
İLGİLİ HABERLER

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Rusya'da: Ziyaret ne anlama geliyor?

Rusya'nın uzay gücü olma iddiasının bir sembolü olan Vostoçni Uzay Üssü'nde buluşma kararı, Kuzey Kore'nin son dört ay içinde iki kez keşif uydusu fırlatmayı başaramaması nedeniyle dikkat çekti.

Interfax haber ajansına göre Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, liderlerin savunma işbirliğini görüşüp görüşmeyeceği sorusuna, “iki ülkenin kamuoyuna açıklanmayacak hassas alanlarda işbirliği yaptığını” söyleyerek yanıt verdi.

Peskov dünkü açıklamasında, Kim'in ziyaretinin kapsamlı bir ziyaret olacağını ve iki tarafın müzakereler yürüteceğini söyledi. Rus yetkililer, Kuzey Kore'ye insani yardım ve Pyongyang'a uygulanan BM Güvenlik Konseyi kararlarının da görüşmede ele alınabileceğini kaydetti.

Güney Kore ordusu ve Japon hükümeti ise, Putin-Kim görüşmesinden birkaç saat önce Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang yakınlarındaki bir bölgeden doğu kıyısı açıklarında denize iki kısa menzilli balistik füze fırlattığını açıkladı.

Kuzey Kore'nin bugün yeni bir füze denemesi yaptığı açıklandı
Kuzey Kore'nin bugün yeni bir füze denemesi yaptığı açıklandı

Kuzey Kore, Ukrayna savaşında Rusya'ya açık destek veren birkaç ülkeden biri.