Sesimizi Duyan Varmı?

Depremin Yaralarını Sarmak İçin Kıbrıs'ta El Ele

Sesimizi Duyan Varmı?
Sesimizi Duyan Varmı?
Sesimizi Duyan Varmı?

6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’yi vuran Kahramanmaraş merkezli depremler, büyük bir yıkıma ve toplumsal etkilere yol açtı. Bu felaketin etkilerine bakacak olursak.
 
Resmi rakamlara göre 50 binden fazla kişi hayatını kaybetti, ancak gerçek kayıp daha yüksek olabilir. Yüz binlerce insan yaralandı.
Depremler, 40 bin civarında binanın tamamen yıkılmasına ve 3 milyona yakın binanın etkilenmesine neden oldu. Doğrudan fiziksel hasarın yanı sıra yeniden inşa ve iyileştirme maliyetleri de büyük bir ekonomik yük oluşturdu.
Depremler, sadece maddi kayıplarla sınırlı değildir. İnsanlar ölüm korkusu, travma ve stres yaşadı. Toplumun genel refahını etkileyen psikososyal sorunlar ortaya çıktı.
Bu felaket, toplum sağlığı, ekonomi ve psikoloji üzerinde derin etkiler bıraktı. 
Depremi yaşayan biri olarak çaresizliği ve bu tür felaketlerde en fazla etkilenenlerin kadınlar ve çocuklar olduğunu birebir yaşayarak görmüş oldum.

İlgili Haber
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Berlin’de İş İnsanlarıyla Bir Araya Geldi


 

Depremde KKTC'de "Şampiyon Melekler" olarak bilinen Gazimağusa Türk Maarif Koleji kız ve erkek voleybol takımından, büyük çoğunluğu öğrenciler olmak üzere aralarında öğretmen, rehberler ve öğrenci velilerinin de bulunduğu 35 kişi hayatınıkaybetmişti. 
Acılar çok büyükken;
 
KKTC’de Kadın Kadının Yurdudur diyerek 6 şubatdeprem felaketinden olumsuz etkilenmiş kadın kooperatiflerimize Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 3-4 Mayıs 2023 tarihinde hem ekonomik ve psikolojik destek sağlamak amaçlı “Kadın Kadının Yurdudur” Festivalini düzenledik.
 
En büyük destekçimiz Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği, Kıbrıs Türk Girişimci Kadın Derneği (GİKAD), Girne Belediyesi, Acapulco Resort Otel ev sahipliğinde 3-4-5 Mayıs tarihlerinde bir dizi etkinlik yaptık.
 
Seyahat yazarı, organizatör, sektörün ‘Çok Gezen Gurme‘ si Akif BUDAK, Gastroder Gastronomi Kültür ve Seyahat Derneği ve Hürriyet yazarı Ramazan BASAL, ünlü şef Hazer AMANİ, Mersin Kgk Başkanı Ayla HARP ve Diyarbakır’dan Bir çok stk temsilciliğim bulunan Endüstriyel Girişim Platform Başkanı olan ben Zülal KOÇ Lefkoşa’da Depremden etkilenmiş üreten, umutlarını tüketmeden çalışan, kadın üreticilerin yanındaydık.
Girişimci Kadınlar Derneği’nin Başkanı Dr. İçim ÇAĞINER KAVUKLU, Gİ-Koop üyeleri ile birlikte tüm katılımcılara mükemmel bir ev sahipliği yaptı. İçim Hanım bir turizmci olduğu kadar çok iyi bir sivil toplum lideri olduğunu bir kez daha kanıtladı.
Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı’nın değerli eşi Sibel TATAR, 'Kadın Kadının Yurdudur' adındaki bu festivalin adına yakışır bir biçimde başından sonuna kadar ilgisini ve desteğini eksik etmedi. TC Lefkoşa Büyükelçisinin değerli eşi Birgül FEYZİOĞLU kadınlarımızın yanında olarak büyük güç verdi.


Prof. Dr. Nazan Savaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın eşi Sibel Tatar ve Dr İçim Çağıner Kavuklu

STANTLAR AÇTIK
Hatay Gastronomi Evi ile birlikte katılan onlarca kadın üreticileri hem ürünlerini sergilemek hem dayanışma yaratmak adına Kıbrıs’a gelmişlerdi. Sadece Hatay değil, Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya, Diyarbakır, Gaziantep, Mersin, ve diğer deprem illerinden birçok kadın el emeği göz nuru yaptıkları ürünlerini sergiledikleri stantlarını bu festivalde açtılar.
Festivalin her gününde ünlü şef Hazer Amani’nin yaptığı birbirinden lezzetli ikramlar büyük beğeni topladı. Özellikle kömbe atölyesinde festivale katılan kadınlarla birlikte Hazer Şef de kömbe yaparak güzel anlar yaşandı.
 
Festival depremden etkilenen Hatay, Maraş, Malatya, Diyarbakır, Gaziantep, Adıyaman illerimizden kooperatiflerimizin katılımı depremde üreten kadınlara ekonomik anlamda ve moral ve motivasyonunda çok büyük katkı sağladı.
 
Hep birlikte üretecek birlikte satacak birlikte dayanışma içerisinde güçleneceğiz.


Dr.İçim Çağıner Kavuklu, CEO Koray Erdemli, Zülal Koç


Ülkemiz olarak büyük teşekkürlerimizden biride değerli Koray Erdemli'ye… Yoğun iş temposundan zaman ayırıp Kıbrıs'a gelerek, yaşanan felaketin ardından bizlere güç ve destek verdi. İleri tarihlerde Almanya ve Avrupa'nın diğer ülkelerinde benzer etkinlik yapmak için çalışmalar başlatıp, ayrıca benzer desteklere ulaşmamızı sağlayarak sesimizi uluslararası duyurduğu için Erdemli Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Koray ERDEMLİ'ye sonsuz Teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Zülâl KOÇ

İlgili Haber
Türk-Alman İş Birliği Afrika’da Yeni Fırsatlar Yaratıyor