Süper Kupa finalinin ertelenmesiyle ilgili olarak Batı medyasından Atatürk vurgusu

Avrupa’nın önde gelen gazeteleri önce krize dönüşen sonra ertelenen Süper Kupa finaline geniş yer verdi. Yabancı basında Atatürk ve laiklik vurgusu dikkat çekti

Süper Kupa finalinin ertelenmesiyle ilgili olarak Batı medyasından Atatürk vurgusu
Süper Kupa finalinin ertelenmesi dış basında da geniş yer buldu

Avrupa’nın önde gelen gazeteleri önce krize dönüşen sonra ertelenen Süper Kupa finaline geniş yer verdi. Yabancı basında Atatürk ve laiklik vurgusu dikkat çekti.

Almanya’nın en çok satan bulvar gazetesi "Bild", Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak Süper Kupa finalinin ertelenmesini okuyucularına "Çölde oynanan Türkiye derbisinde büyük tartışma" başlığı ile duyurdu. Haberde, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) final maçını Suudi Arabistan’da oynatma kararının baştan beri eleştirilere neden olduğu belirtilirken, "Federasyon maçı çöle satmıştı. Maç öncesinde bu durum, Türk futbolunun ticarileştirilmesinde yeni bir adım olduğu gerekçesiyle çok eleştirildi" sözleri kullanıldı. Her iki takımın da ısınma sırasında Atatürk tişörtü giymek istediği, ancak Suudiler‘in buna karşı çıktığı ifade edilirken, "Atatürk laikliği, yani din ve devlet arasında kesin ayrılık ilkesine dayanan dini ve anayasal bir modeli temsil ediyor. Bu Suudi Arabistan'a uymuyor ve hükümet bu modeli kesinlikle reddediyor" denildi.

Bild’in haberi, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un sözlerini aktararak sona eriyor: "Atatürk yoksa, Türkiye’de yok."

Almanya’da günlük olarak yayınlanan "Der Kicker" adlı spor gazetesi "Cumhuriyetin 100. Yılında Skandal: Riyad'daki Türkiye Süper Kupası İptal Edildi" başlıklı haberinde, takımların Atatürk resimli ısınma tişörtlerinin yanısıra, "Yurtta barış, dünyada barış" yazılı bir pankartla sahaya çıkmak istedikleri, Suudi organizatörlerin bunu ve milli marşın çalınmasını onaylamadığını ve bu nedenle iki takımın yetkililerin stadyuma gelmeden önce Süper Kupa finalinde oynamama kararı aldıkları aktarılıyor. Haberde, Atatürk resmi bulunan formalar ya da diğer taraftar malzemeleri taşıdıkları gerekçesiyle çok sayıda taraftarın Al Awal Park'a girişinin de yasaklandığı paylaşılıyor.

"Der Spiegel" dergisinin internet sitesinde yayınlanan haber ise, "Suudi Arabistan'da oynanacak Türkiye Futbol Süper Kupası maçın başlamasına kısa süre kala iptal edildi" başlıklı haberde, her iki takımın Suudi Arabistan makamlarının engellemelerine tepki olarak maça çıkmayı reddettiğini bildiriyor. Özellikle Fenerbahçe yöneticilerinin, Atatürk’ün "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözünü taşıyan bir afişle sahaya çıkma konusunda ısrar ettikleri, bunun kabul görmemesi üzerine Galatasaray yöneticileri ile istişarede bulunarak, İstanbul’a dönme kararı aldıkları ifade ediliyor.

Avusturya’da en çok okunan bulvar gazetesi "Die Krone" ise gelişmeleri, "Ortadoğu'da büyük bir yaygara: Türkiye Futbol Federasyonu, şampiyon Galatasaray ile kupa galibi Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa karşılaşmasını Suudi Arabistan'ın Riyad kentine büyük bir para karşılığında sattı ve maç başlamasına kısa bir süre kala iptal edildi! Sebep: Suudiler'in modern Türkiye'nin kurucu babasından hiç hoşlanmamaları..." başlığı altında aktarıyor. Haber,"İnanılır gibi değil: Suudiler en iyi iki Türk takımının karşılaşacağı maçın ev sahipliği haklarını satın alıyorlar ve sonra her iki takımın da ısınma sırasında Mustafa Kemal Atatürk'ün resminin bulunduğu formaları giymek istemesinden rahatsız oluyorlar" şeklinde devam ederken, Suudiler’in modern ve laik Türkiye’yi kurduğu için Atatürk’ten "nefret ettikleri" de iddia ediliyor.

İngiliz The Guardian gazetesi de konuyla ilgili haberi "Tişört tartışması Suudi Arabistan merkezli Türkiye Süper Kupası finalinin ertelenmesine neden oldu” şeklinde verdi.

Cem Dalaman