AB’den Elon Musk'a İsrail-Hamas çatışmaları nedeniyle X'te dezenformasyona karşı önlem çağrısı

Avrupa Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, bugün sosyal medya platformu X'in CEO'su Elon Musk'ı, İsrail-Hamas çatışmaları sonrası, üzerinden dezenformasyon yayılmasını önlemeye çağırdı. Amaç, X’in Avrupa Birliği'nin yeni internet içerikleri kurallarına uyum sağlaması

AB’den Elon Musk'a İsrail-Hamas çatışmaları nedeniyle X'te dezenformasyona karşı önlem çağrısı

Avrupa Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, bugün sosyal medya platformu X'in CEO'su Elon Musk'ı, İsrail-Hamas çatışmaları sonrası, üzerinden dezenformasyon yayılmasını önlemeye çağırdı. Amaç, X’in Avrupa Birliği'nin yeni internet içerikleri kurallarına uyum sağlaması.

Breton, eski adı Twitter olan X'in Avrupa Birliği içinde yasadışı içerik ve dezenformasyon yaymak için kullanıldığına ilişkin belirtiler olduğunu söyledi.

Breton, Musk'a gönderdiği mektupta, “Bu nedenle sizi sistemlerinizin etkili olduğundan emin olmaya ve aldığınız kriz önlemlerini ekibime bildirmeye çağırıyorum” dedi. Ancak Breton, ne tür dezenformasyona atıfta bulunduğu konusunda ayrıntı vermedi.

Musk ise Breton'un X üzerinden paylaştığı mesaja yanıt vererek, firmasının açık kaynak ve şeffaflık politikası yürüttüğünü söyledi.

Musk, X mesajında Breton'a hitaben, “Lütfen atıfta bulunduğunuz ihlalleri X üzerinden listeleyin ki kamuoyu da bunları görebilsin” dedi.

Breton ise Musk'ın bir sorun olduğunun farkında olduğunu kaydetti.

Musk'a X üzerinden yanıt veren Breton, “Kullanıcılarınızın ve yetkililerin sahte içerik ve şiddetin yüceltilmesiyle ilgili şikayetlerinin gayet farkındasınız. Sözlerinizi eyleme geçirdiğinizi göstermek size kalmış” ifadelerini kullandı.

Dijital Hizmetler Yasası olarak bilinen internet içeriklerine ilişkin kurallar, X ve diğer büyük sosyal medya platformlarının yasadışı içerikleri kaldırmasını, kamuoyu emniyeti ve karşılıklı anlayışa dayalı diyaloğa yönelik tehditleri bertaraf etmek için önlem almasını öngörüyor.

Breton, “Durumun aciliyeti göz önünde bulundurulduğunda ilgili yetkili kurumlar ve Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) ile iletişim içinde olmanızı ve bu kurumların taleplerine hızla yanıt vermenizi bekliyorum” dedi.

Ekibinin Dijital Hizmetler Yasası'na uyumla ilgili başka acil meseleler konusunda da Musk ile iletişim kuracağını söyleyen Breton, “Önümüzdeki 24 saat içinde sizi bu talebe hızlı, doğru ve tam bir yanıt vermeye çağırıyorum” ifadelerine yer verdi.

Dijital Hizmetler Yasası'nın ihlali, bir şirketin küresel cirosunun yüzde 6'sına varan miktarda para cezasıyla sonuçlanabilir.