Sertab Erener 21 yıl sonra Eurovision’da sahne aldı

68'inci Eurovision Şarkı Yarışması dünya gündemine, İsrail'in yarışmaya katılması ve finale kalmasıyla geldi. Türkiye'nin 2013'den bu yana katılmadığı yarışmada, 21 yıl sonra Sertab Erener sahne aldı ve “Everyway That I Can” şarkısını seslendirdi

Sertab Erener 21 yıl sonra Eurovision’da sahne aldı
Sertab Erener, Eurovision Şarkı Yarışması'nın dün akşamki yarı finalinde sahne aldı. Yarışmayı daha önce kazanan Yunan şarkıcı Helena Paparizou (solda) ve İsveçli Charlotte Perrelli (sağda) de şarklarını söyledi

2003 yılında “Everyway That I Can” şarkısıyla Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’ye birincilik getiren Sertab Erener, bu yılki yarışmanın dün akşam düzenlenen ikinci yarı finalinde sahne aldı.

İsveç’in güneyindeki Malmö şehrinde yapılan yarışmada birincilik kazandığı şarkıyı seslendiren Erener, sahneye çıkmadan önce sosyal medya hesabından “Biz ekipçe hazırız, siz?” diye mesaj paylaştı.

Erener, Eurovision Şarkı Yarışması'nı 2005 yılında kazanan Yunan şarkıcı Helena Paparizou ve 1999 yılında kazanan İsveçli Charlotte Perrelli'den sonra şarkısını söyledi. Sertab Erener'in performansının ardından üç kadın sanatçı sahnede biraraya gelerek seyircileri selamladı.

2013 yılında Türkiye’nin katılmama kararı aldığı Eurovision Şarkı Yarışması bu yıl, devam eden Hamas-İsrail savaşının gölgesinde yapılıyor.

İsrail'i yarışmada kadın şarkıcı Eden Golan, “Hurricane (Kasırga)” isimli şarkıyla temsil ediyor. 20 yaşındaki Golan dün akşam, halk oylamasının ardından Eurovision Şarkı Yarışması finaline katılmaya hak kazandı.

Golan’ın 10 ülkeden sanatçı ile finale kalma başarısı, binlerce Filistin yanlısı protestocunun Gazze'ye desteklerini göstermek üzere yarışmanın düzenlendiği İsveç'in Malmö kenti sokaklarında toplanmasından saatler sonra geldi.

Yarışmadan bir gece önce, 20 yaşındaki şarkıcı kostümlü provalar sırasında yuhalanmıştı.

Golan, ilk 10’a kalan performansından sonra yaptığı konuşmada "duygu seline kapıldığını" söyleyerek, "Burada sahnede olmak ve (İsrail'i) gururla temsil etmek gerçekten büyük bir onur. Bizi ve beni desteklemek için oy veren ve katılan herkese çok minnettarım” dedi.

İsrailli şarkıcı Eden Golan "Hurricane" adlı şarkıyı seslendirdi.
İsrailli şarkıcı Eden Golan "Hurricane" adlı şarkıyı seslendirdi.

İsrail’in yanı sıra Letonya, Avusturya, Hollanda, Norveç, Yunanistan, Estonya, İsviçre, Gürcistan ve Ermenistan’da da yarın akşam yapılacak finale kaldı. Bu yılki yarışmada İsviçre ve Hollanda'nın şarkıları favori gösteriliyor.

Eurovision organizatörleri, İsrail’i bu yılki yarışmanın dışında tutma çağrılarına direnmiş ve yarışmanın siyasi bir etkinlik olmadığını belirtmişti.

İsrailli şarkıcı Golan, performansıyla yarın yapılacak finale kaldı.
İsrailli şarkıcı Golan, performansıyla yarın yapılacak finale kaldı.

Etkinliği düzenleyen Avrupa Yayın Birliği (EBU) bu yılın başlarında İsrail'den yarışmaya katılabilmek için sunduğu ilk şarkının sözlerini değiştirmesini talep etmiş ve şarkı sözlerinde 7 Ekim saldırısına atıfta bulunulduğunu belirtmişti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu dün erken saatlerde yaptığı bir video açıklamasında Golan'ı katılımından dolayı överek, "Sadece Eurovision'a gururlu ve etkileyici bir şekilde katılmakla kalmıyor, aynı zamanda çirkin bir antisemitizm dalgasına karşı başarıyla mücadele ediyor ve İsrail devletini büyük bir onurla temsil ediyor" dedi.