Trump: “Rusya’yı payına düşeni ödemeyen NATO üyesine saldırması için cesaretlendireceğim”

NATO üyesi bir ülke lideriyle yaptığı konuşmaya atıfta bulunan Donald Trump, söz konusu ülkenin ittifak içinde payına düşeni ödemediği takdirde ve Rusya’nın saldırması halinde “Sizi korumayacağım, ne yapmak istiyorlarsa yapması konusunda cesaretlendireceğim” dediğini aktardı, NATO'dan tepki geldi

Trump: “Rusya’yı payına düşeni ödemeyen NATO üyesine saldırması için cesaretlendireceğim”
Trump Güney Carolina'da destekçilerine seslendi

Eski Başkan Donald Trump NATO üyesi bir ülke lideriyle yaptığı konuşmaya atıfta bulundu. Trump, söz konusu ülkenin liderinin ittifak içinde payına düşeni ödemediği takdirde ve Rusya’nın saldırması halinde ne yapacağını sorduğunu, kendisinin de “Sizi korumayacağım, ne yapmak istiyorlarsa yapması konusunda da cesaretlendireceğim” dediğini aktardı.

“Büyük bir ülkenin lideri” olarak nitelediği kişinin NATO içinde maddi yükümlülüklerini yerine getirmemesi ve Rusya’nın saldırması halinde kendisinin ne yapacağını, böyle bir durumda Amerika’nın yardıma gelip gelmeyeceğini sorduğunu anlatan Trump, “Paranı ödemiyor musun? İhmal mi ediyorsun? Hayır seni korumayacağım, aslında ne yapmak istiyorlarsa yapmaları konusunda cesaretlendireceğim” dediğini anlattı.

Trump bu açıklamayı Güney Carolina’da Cumhuriyetçi seçmenlere hitaben yaptığı konuşmada dile getirdi.

NATO ülkeleri ittifaka üye herhangi bir devletin saldırıya uğraması halinde söz konusu devleti savunma taahhüdünde bulunuyor.

Beyaz Saray’dan Trump’ın açıklamalarına tepki geldi.

Bir Beyaz Saray sözcüsü Trump’ın söylediklerinin Amerika’nın en yakın müttefiklerine katil rejimler tarafından saldırıları cesaretlendirdiğini belirtti.

Sözcü, Trump’ın söylediklerinin dehşet verici ve dengesiz olduğunu, aynı zamanda Amerika’nın ulusal güvenliğini, küresel istikrarı ve ülke ekonomisini tehlikeye attığını da vurguladı.

NATO ve AB'den tepki

NATO’dan yapılan açıklamada ise herhangi bir üyeye yapılan saldırının güçlü bir karşılık göreceği belirtildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yazılı açıklamasında, müttefiklerin birbirlerini korumayacağı yönündeki söylemlerin Amerika dahil bütün üyelerin güvenliğine zarar verdiğini, Amerikalı ve Avrupalı askerleri riske attığını belirtti.

Polonya Savunma Bakanı X üzerinden yaptığı paylaşımda “NATO’nun parolası birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. İttifak ülkelerinin güvenilirliğine zarar vermek NATO’yu zayıflatmak anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de, NATO’nun güvenliğiyle ilgili pervasız açıklamaların sadece Putin’in çıkarına hizmet edeceğini belirtti.

Trump’ın söylediklerine Avrupa Komisyonu üyesi Thierry Breton’dan da tepki geldi. Breton, “Söyledikleri Amerikan görüşünün önemli bir bölümünü yansıtıyor ama Amerikan demokrasisi hasta. 80 yaşın altında lider bulmakta zorluk çeken bir demokrasi" ifadelerini kullandı.

Breton, "Artık savunma üretim kapasitemizi artırmama seçeneğimiz yok. Toplu olarak savunmaya 230 ila 240 milyar Euro harcıyoruz. Bu miktarı 140 milyar artıracağız. Rusya'nın 2023'te savunma için harcaması 62 milyardı" dedi.

Thierry Breton, "Elbette bu bizim güvenliğimiz için olacak. Ancak güvenliğimiz aynı zamanda Ukrayna'nın güvenliğine de bağlı. Şu anda bir savunma sanayii savaşının içindeyiz. Sanayilerimiz Rusya'dan çok daha fazlasını üretiyor" değerlendirmesinde bulundu.